Kultura
VIDEO: Nova kolekcija i revija dr Anastazije Miranović
by Vesna Šoškić, snimatelj Zoran Milošev, montaža Adi Karađuzović | 22:03:2019 | 15:17:54

Na inicijativu dr Anastazije Miranović, dok je bila na čelu Uprave za zaštitu kulturnih dobara, zaštićena je većina naših nematerijalnih kulturnih dobara, što će doprinjeti njihovoj adekvatnoj valorizaciji i očuvanju. U toj funkciji su i tematske modne revije dr Miranović, koje se uglavnom, bave našom kulturnom baštinom.
“Meni je čast i zadovoljstvo što sam uspjela, radeći taj posao, da zaštitim većinu nematerijalnih kulturnih dobara Crne Gore, kojih, za sada, imamo 16 na listi, a poslednje zaštićeno je Bihorski ćilim. Prilikom posjete Bihoru i Petnjici bila sam fascinirana ljepotom ovog ručnog rada i odlučila da neku od svojih narednih kolekcija posvetim ćilimu. Cilj jeste valorizacija kulturne baštine, koju na ovaj način smještamo u savremeni kontekst. Jer, nije dovoljno da je čuvamo pohranjenu u našim arhivima ili sjećanjima već da je približimo, na prijemčiv način, mlađoj generaciji", kazala je za Radio Bar i Bar info dr Anastazija Miranović koja objašnjava kako je nastalo ćilimarstvo.
“Riječ ćilim potiče od turske riječi kilim, a kolijevka ovog rada su Persija i Anadolija. Ćilimarstvo je ekspanziju doživjelo u turskom periodu, počev od XV vijeka. Kod nas je karakteristično za sjeverne krajeve, gdje su osnovane privatne radionice, a prva državna radila je u Rožajama, polovinom prošlog vijeka. Ćilimarstvo je veoma zahtjevna djelatnost, kojoj prethodi ovčarstvo i proizvodnja vune. Ćilim se tka na drvenom razboju i može da ima rutavo lice, a glatko naličje, tzv. hav. Danas se, uglavnom, rade ćilimi koji imaju isto lice i naličje. Petnjička džamija čuva preko 500 autentičnih ćilima, od kojih je svaki unikatan. Kombinacija floralnog i geometrijskog, sazvučja i hromatsko slaganje boja, što je karakteristično za bihorski ćilim, imaju estetsku dimenziju i umjetničku vrijednost, a ne samo utilitarnu i upotrebnu u domaćinstvu, kao tepih, prekrivač... I, ova modna revija jedan je od pokušaja da se sačuva od zaborava ova vanredna, drevna vještina”, ističe dr Miranović, koja navodi i primjer koliko je ćilim značajan u tradiciji našeg naroda.

“Crnogorska nošnja je nešto čime se ponosimo, a postojao je običaj kod naših predaka, da svoje bližnje sahranjuju u najljepšim primjercima te nošnje. U Bihoru je, takođe, dio običajnog prava i kulture, sahranjivanje najmilijih sa ćilimom, odnosno obmotavanje umrlih u specijalno rađene ćilime", ističe dr Miranović, koja se posebno zahvalila Ismetu Latiću, na čiju inicijativu je zaštićeno nematerijalno dobro Bihorski ćilim, zatim predsjedniku Opštine Petnjica Samiru Agoviću i zaposlenima u tamošnjem Kulturnom centru koji su inicirali kod Uprave za zaštitu kulturnih dobara valorizaciju Bihorskog ćilima.
Najnovija kolekcija dr Anastazije Miranović nastaje u modnom studiju "Stil" u Baru.
“Zadovoljna sam saradnjom sa Vernesom Hasanagić, koja je radila i moje prethodne revije, pa i ovoga puta nijesam mijenjala provjereni tim. Trudim se da materijali uvijek budu kvalitetni, pa su i ovoga puta svi modeli rađeni isključivo od svile, a detalji od jednog autentičnog ćilima. Štampu je radio studio ‘Maruška’ iz Čačka sa kojim, takođe dugo sarađujem, jedini u regionu koji radi štampu na svili. Koristila sam boje, motive i dezene sa ćilima, ali i kombinovala boje, šare , unijela neke svoje ideje i lično autorstvo”, kazala je dr Miranović.
Sve modne revije dr Anastazije Miranović čine koherentnu cjelinu i povezanu umjetničku priču. Zato će revija biti prezentirana na specifičnoj lokaciji-u Lipskoj pećini, koja je svojevrsna prirodna baština Crne Gore i turistička atrakcija.

“Lipska pećina je prirodno nalazište vanredne ljepote, ne samo u ovom vremenu. Poznato je da su Njegoš i kralj Nikola svoje prijatelje i zvaničnike dovodili u ovu pećinu i po tome je prostor dobio naziv ‘Kraljeva’ i ‘Njegoševa dvorana’. Dakle, biće ovo kulturno-turistička i umjetnička priča, koju su prepoznali i podržali rukovodstvo Lipske pećine, na čelu sa Tomom Kneževićem i direktor TO Cetinje Oscar Huter. Modnom revijom biće otvorena Lipska pećina za posjetioce i ovogodinja turistička sezona Prijestonice", kazala je autorka kolekcije "Bihorski ćilim", dr Anastazija Miranović.
Potpunoj umjetničkoj priči doprinos će dati orkestar “Nuovo” kao muzička podloga reviji i koreografija studija "Da Qui" Sonje Štilet.
- Kreacije dr Anastazije Miranović u Lipskoj pećini
- VIDEO: Nova kolekcija i revija dr Anastazije Miranović
- Miranović: Crtanjem je Tošković gradio introvertne Vavilone
- FOTO: Eros, krv i svetost
- Kreacije Anastazije Miranović predstavljene u Beogradu
- Anastazija Miranović nova direktorica Narodnog muzeja
- FOTO: Revija Anastazije Miranović inspirisana Lubardom